Alternativní diagnostika z jazyka

1.7.2011

Podobně jako v případě ruky se i v případě jazyka jedná o orgán, kam se podle nekonvenčních názorů promítá organismus nebo nějaká jeho část. Do jazyka „se promítá“ trávicí systém, jehož stav lze podle vzhledu a změn do jisté míry posoudit nebo odhadnout.

Pokud si člověk denně prohlíží jazyk, všimne si, že jazyk nevypadá vždycky stejně a to i ve dnech, kdy se cítíme být zdraví. Je to hlavně jeho povlak, jehož intenzita nepravidelně kolísá. Při virových onemocněních, jimž se běžně říká nachlazení, se povlak jazyka stane silnějším a viditelnějším. To se považuje za příznak, jenž patří k nachlazení, což platí, pokud povlak po uzdravení zmizí. V období zdraví si pak jazyka zase nevšímáme. Tento popis má znázornit, jakou – či spíše jak malou – roli pohled na jazyk v našem životě hraje. Je-li ze subjektivního hlediska v pořádku, nebolí a nepálí, nijak se o něj nestaráme. Nejspíš to tak má být. Ruky si také nevšimneme, pokud nebolí a funguje. Ruka i jazyk – obě místa jsou schopna o stavu vnitřních orgánů vypovědět více, než by se zdálo a obě místa jsou dobře přístupná zrakovému posouzení. Zasvěcení čtenáři si možná všimnou, že níže uvedené hodnocení znamení na jazyku nesouhlasí s tzv. „čínskou medicínou“. To je pravda, zde jde o evropské pojetí věci. Následující údaje jsou pro účely článku přiměřeně zjednodušené.

Trávicí ústrojí na jazyku
Tak nějak by se dal popsat vztah jazyka k „vzdálenému orgánu“, jehož je jazyk začátkem. Jazyk informuje o stavu vzdálených částí zažívacího traktu, jenž se do povrchu jazyka „promítá“. Jemných změn na jazyku a v dutině ústní si všímáme jen málo. Všimneme si jich, až když bolí nebo až začnou rušit, jako např. (náhle vzniklý) intenzivní zápach z úst. Ten nás občas přiměje k tomu, že se na jazyk pořádně podíváme, zajdeme k zubaři nebo ke krčaři anebo i ke gastroenterologovi (odborníkovi na zažívací ústrojí) s otázkou, jestli není něco se žaludkem. Jazyk však poví mnohem více tomu, kdo se na něj podívá jako na mikrosystém, respektive jako na „orgánovou mapku“ zažívacího ústrojí.

Normální jazyk
je růžový a prakticky bez povlaku nebo je jeho povlak tenký a bělavě zbarvený, nejsou výraznější rýhy na povrchu ani jiné nápadné viditelné odchylky. Jak velké procento lidí má tzv. normální nebo také zdravý jazyk, lze jen těžko říci. Určitě jsou to „jazyky“ herců a zpěváků, kteří jsou jako celebrity v aktivním show-bussinesu na jazyk odkázáni a dbají o celkové zdraví. Někteří z nich jsou vegetariány, vyhýbají se alkoholu starají se o čistou pleť a tím se potažmo nebo cíleně starají o „čisté“ střevo. Pěkně vyhlížející pleť je totiž bez zdravého střevního obsahu a pravidelného vyprazdňování prakticky nemyslitelná.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like