Ajurvédská mandala

27.8.2014

V září minulého roku se mi naskytla možnost odjet do Himaláje na kurz jógy a ajurvédy pod názvem Ayurveda Mandala, jako nápomocná ruka Prashantimu a Komale Lyře. Jak už to tak v mém životě bývalo, měla jsem asi týden na rozhodnutí, koupi letenky, přípravu a vše ostatní s tím spojené.

Prvního října jsem odletěla do Dillí, kde mne můj učitel a drahý přítel Prashanti de Jager vyzvedl v jednu hodinu ráno na letišti a přivezl rovnou k minibusu, kde bylo dalších dvacet účastníků společně s co-lektorkou Komalou Lyrou, která pro mne do té doby byla neznámou super silou, tantričkou, jogínkou, šamankou a ajurvédskou léčitelkou, o které jsem od Prashantiho věděla jen to, že je jednoduše fantastická.

Prashanti mi o ní po cestě z letiště pověděl víc a to bylo poprvé, kdy jsem se dozvěděla, že jedu na dva měsíce do Himaláje strávit čas s tantričkou, která žila přes 10 let v ašrámu se svým učitelem, kterým byl Osho. Řekl mi, že pod jeho vedením vedla Komala stovky kurzů se stovkami účastníky, dělala stovky léčení a byla tak vždy velice důležitou hybnou silou celého tohoto společenství jak v Indii, tak poté v USA.

Byla jsem příjemně šokovaná. Můj vztah k Oshovi a jeho učením nebyl, musím se přiznat, nikdy příliš vřelý. Necítila jsem se moc dobře ve skupinách, které tady propagovaly jeho učení, tantru, ani mne nezaujaly meditace a různé lekce vedené u nás pod jeho jménem. Pro mne jako kozorožku s poměrně vysoko nastavenou laťkou kvality a potřebám tradičních tisíci léty ověřených jogínských a jiných duchovních učení tohle byla skvělá výzva a uvědomovala jsem si hned tenkrát v Dillí v taxíku, že mne čeká jak vnitřní, tak vnější dobrodružství.

Den po dni jsem poznávala Komalu více a viděla jsem, jak se mi vyplňuje moje přání. Přání setkat se s učitelkou, ženou-léčitelkou, která bude vnímat a učit jinak, než jak se mi dostávaly informace posledních sedm let. Už jsem nechtěla přečíst ani stránku byť sebeméně odbornějšího textu, texty jsem zatoužila číst pouze ve formě poezie, nechtěla jsem teď slyšet ani jednu přednášku moudrého intelektuála a zapsat si jediné slovo, pokud to nebude verš, nebo namalovat obrázek, dívat se na vzdělávací videa, pokud nebudou plné obrazů a symbolů, barev a citu. Cítila jsem vnitřní potřebu uchopit ajurvédu ze zcela jiného úhlu.

Komala Lyra je pro mne ztělesněním těchto přání, která jsem v sobě nějakou dobu nosila. Nemá příliš formálního vzdělání, ani ajurvédskou univerzitu, přestože studovala s několika vyhlášenými ajurvédskými světovými nejmenovanými doktory, svěřila se mi, že jí to vskutku hluboce nudilo. Komala především studuje a experimentuje neustále sama se sebou, objevuje hluboká moudra skrze své tělo, smysly a její jedinečnou vlastnost (což, jak jsem později pochopila, byla velká zásluha právě jejího učitele Osha) jít do všeho beze zbytku a beze strachu naplno.

[hidepost=0][/hidepost]

You Might Also Like